Ky ?sht? p?rkthim i nj? faqeje anglisht n? origjinal.

GNU ?sht? i vetmi sistem operativ i zhvilluar p?r t’u dh?n? liri p?rdoruesve t? tij. ?’?sht? GNU-ja, dhe ?’liri ?sht? n? loj??

?’?sht? GNU-ja?

GNU-ja ?sht? nj? sistem operativ q? ?sht? software i lir?—pra, q? respekton lirin? e p?rdoruesve. Sistemi operativ GNU p?rb?het nga paketa GNU (programe t? hedhur n? qarkullim enkas nga Projekti GNU) si dhe software i lir? i hedhur n? qarkullim nga pal? t? treta. Zhvillimi i GNU-s? b?ri t? mundur p?rdorimin e nj? kompjuteri pa software q? n?p?rk?mbin lirin? tuaj.

K?shillojm? versione t? instaluesh?m t? GNU-s? (m? sakt?, shp?rndarje GNU/Linux) q? jan? plot?sisht software i lir?. M? tep?r mbi GNU-n? gjeni m? posht?.

 [Pamje ekrani nga Hyperbola me p?rgjegj?sin e dritareve i3] 

Hyperbola 0.3 me p?rgjegj?sin i3 t? dritareve, cool-retro-term (emulues terminali), Gimp (p?rpunues figurash), dhe Iceweasel-UXP (shfletues)

 [Pamje ekrani nga Dragora 3.0-beta1 me p?rgjegj?sin e dritareve
IceWM]   [Pamje ekrani e Guix 0.15 me desktopin GNOME 3]   [Pamje ekrani nga Hyperbola 0.3 me p?rgjegj?sin e dritareve
i3]   [Pamje ekrani nga Parabola 2020 me desktopin LXDE]   [Pamje ekrani e PureOS 8 me desktopin GNOME 3   [Pamje ekrani nga Trisquel 8 me desktopin MATE] 
Dragora / IceWM Guix / GNOME3 Hyperbola / i3 Parabola / LXDE PureOS / GNOME3 Trisquel / MATE

?’?sht? L?vizja P?r Software-i i Lir??

L?vizja p?r software t? lir? lufton q? p?rdoruesit e kompjuterit t? fitojn? lirin? q? sjell software-i i lir?. Software-i i lir? vendos p?rdoruesit n? kontroll t? pun?s s? tyre me kompjuter. Software-i jo i lir? i vendos p?rdoruesit n?n pushtetin e zhvilluesit t? software-it. Shihni videon shpjeguese.

?’?sht? Software-i i Lir??

Software i Lir? do t? thot? q? p?rdoruesit jan? t? lir? t? xhirojn?, kopjojn?, shp?rndajn?, studiojn?, ndryshojn? dhe p?rmir?sojn? software-in.

Software-i i Lir? ?sht? ??shtje lirie, jo ?mimi. P?r t? kuptuar konceptin, do t? duhej t? sillnit n? mend “i lir?” si te “fjala e lir?”, jo si te “birr? falas”.

M? sakt?, software i lir? do t? thot? q? p?rdoruesit e nj? programi g?zojn? kat?r lirit? thelb?sore:

  • Liria p?r ta xhiruar programin si t? doni, p?r ?far?do q?llimi (liria 0)
  • Liria p?r t? studiuar se si punon programi, dhe p?r ta ndryshuar q? t? b?j? llogaritjet tuaja ashtu si doni ju (liria 1). Hyrja n? kodin burim ?sht? parakusht p?r k?t?.
  • Liria p?r t? rishp?rndar? kopje, q? k?shtu t? mund t’u vini n? ndihm? t? tjer?ve (liria 2).
  • Liria p?r t’u shp?rndar? t? tjer?ve kopje t? versioneve tuaj t? modifikuar (liria 3). Duke b?r? k?shtu mund t’i jepni krejt bashk?sis? nj? shans p?r t? p?rfituar nga ndryshimet tuaja. Parakusht p?r k?t? ?sht? hyrja n? kodin burim.

Zhvillimet n? p?rdorimin e teknologjis? dhe rrjeteve i kan? b?r? k?to liri edhe m? t? r?nd?sishme tani se ?’qen? m? 1983-shin.

Sot l?vizja p?r software t? lir? shkon m? tej se zhvillimi i sistemit GNU. Shihni sajtin e Free Software Foundation-it p?r m? tep?r t? dh?na mbi ?ka b?jm?, dhe p?r nj? list? rrug?sh se si mund t? ndihmoni.

M? tep?r rreth GNU-s?

GNU ?sht? nj? sistem operativ i ngjash?m me Unix-in. Kjo do t? thot? q? ?sht? nj? grumbull i mjaft programeve: aplikacione, librari, mjete zhvilluesi, madje edhe loj?ra. Zhvillimi i GNU-s?, i nisur m? janar t? 1984-s, njihet si Projekti GNU. Mjaft nga programet te GNU-ja jan? hedhur n? qarkullim n?n kujdestarin? e Projektit GNU; k?to i quajm? paketa GNU.

Emri “GNU” ?sht? nj? akronim rekursiv i “GNU's Not Unix.” “GNU” shqiptohet gnu, si nj? rrokje e vetme, si kur thuhet “dru”, por duke z?vend?suar dr-n? me gn-n?.

Programi, q? n? nj? sistem t? ngjash?m me Unix-in shp?rndan burimet e makin?s dhe komunikon me hardware-in, quhet “kernel”. GNU-ja p?rdoret zakonisht me nj? kernel t? quajtur Linux. Kjo nd?rthurje p?rb?n sistemin operativ GNU/Linux. GNU/Linux p?rdoret nga miliona vet?, edhe pse mjaft prej tyre e quajn? gabimisht “Linux”.

Kerneli i vet? GNU-s?, The Hurd, u fillua m? 1990 (para se t? fillohej Linux-i). Vullnetar?t vazhdojn? ta zhvillojn? Hurd-in, ngaq? ?sht? projekt teknik interesant.

M? tep?r t? dh?na

Projekti GNU i k?rkon me forc? bashk?sis? t? komunikoj? n? rrug? q? jan? miq?sore, mikprit?se dhe t? sjellshme. Shihni Udh?zime GNU p?r Komunikime t? Sjellshme.

Planet GNU Prurje RSS

How to livestream a conference in just under a week: For the first time ever, LibrePlanet 2020 was a fully virtual conference due to ongoing issues caused by the coronavirus pandemic. In our...

Better than Zoom: Try these free software tools for staying in touch: In times like these it becomes all the more important to remember that tools like Zoom, Slack, and Facebook Messenger are...

Summer internships at the FSF! Apply by May 10: Do you believe that free software is crucial to a free society? Do you want to help people learn why free software matters, and how to use it?..

Hidhuni N? Veprim

M? tep?r z?ra

A mundeni t? jepni ndihmes? n? nj? nga k?to Fusha Me P?rpar?si t? Madhe?

  • Sistem operativ telefonash i lir?,
  • decentralizim, federim, dhe vet?strehim,
  • p?rudh?s, firmware, dhe dizajne hardware t? lira,
  • biseda t? atyp?ratyshme me video dhe z?,
  • nxitje e pjes?marrjes nga persona me p?rfaq?sim t? pamjaftuesh?m n? bashk?si,
  • dhe m? tep?r.

A mund t’i dilni zot nj? paketeje GNU t? pamir?mbajtur?

P?r m? tep?r t? dh?na, shihni faqet web t? paketave.

Paketa GNU hedhur n? qarkullim s? fundi

P?rshkrime t? shkurtra p?r krejt paketat GNU

Paketa kuturu e sotme…

logo for poke Poke

GNU poke is an interactive, extensible editor for binary data. Not limited to editing basic entities such as bits and bytes, it provides a full-fledged procedural, interactive programming language designed to describe data structures and to operate on them. (doc)

Available for this page:

[en] English   [de] Deutsch   [es] espa?ol   [fa] ?????   [fr] fran?ais   [it] italiano   [ja] 日本語   [nl] Nederlands   [pt-br] português   [ru] русский   [sq] Shqip   [tr] Türk?e   [uk] укра?нська   [zh-cn] 簡體中文   [zh-tw] 繁體中文  

 [Logo FSF-je]  “The Free Software Foundation (FSF) ?sht? nj? ent jofitimprur?s me nj? mision mbar?bot?ror: promovimin e liris? s? p?rdoruesit t? kompjuterit. Ne mbrojm? t? drejtat e krejt p?rdoruesve t? software-it.”

FSF-ja ka po ashtu ente v?llez?r n? Europ?, Amerik? Latine dhe Indi.
Mos ngurroni t? b?heni pjes? e tyre!

意甲教母 快乐12网上怎么投注 个人如何进行小额投资理财 内蒙古快三走势图今天 分分彩自动投注软件手机版 幸运农场最新开奖记录 福彩陕西快乐10分钟 无锡股票配资 辽宁十一选五软件 福建快3开奖走势图今天的 湖北快三计划手机版 快乐12图表精灵下载 新疆时时彩11选5开奖结果查询 如何炒股才能赚钱,炒股买卖八大实战方法 吉林十一选五跨度走图 广西快三福彩中心 极速赛车高手规律